Doświadczanie Beskidu

Aktualności

W ramach projektu pn. „Centrum Turystyki Zielonej” współfinansowanego przez Województwo
Małopolskie w ramach I edycji konkursu ofertowego pn. „Małopolska Gościnna” 2021 r. zapraszamy
wszystkich chętnych na kilkugodzinne wędrowanie po Beskidzie Niskim ciekawymi i mało znanymi
jeszcze trasami. Spacer zakończy się mini prelekcją, przedstawiającą lokalne dziedzictwo ziołowo-
kulturalne.


„Doświadczanie Beskidu” w programie:

  • wędrowanie wybraną trasą
  • prelekcja przybliżająca tradycje zielarskie oraz kulinarne Beskidu Niskiego połączona z małą
    degustacją

Nasze wspólne wędrówki odbywać się będą w dwa ostatnie wakacyjne weekendy.


Na pierwsze wędrowanie zapraszamy do Wysowej-Zdroju 21.08.2021 roku. Zbiórka w Parku
Zdrojowym przy namiocie Stowarzyszenia Civitas Nostra. Nasze spotkanie będzie dopełniać trwającą
w tym czasie kolejną edycję imprezy „Wysowa pachnąca ziołami”.


W ostatni weekend sierpnia w sobotę 28.08.2021 roku zapraszamy do Bielanki. Zbiórka przy cerkwi
greckokatolickiej pw. Opieki Matki Bożej. Dla Łemków zamieszkujących Beskid Niski to dzień
wyjątkowy. Podczas spotkania postaramy się przybliżyć uczestnikom jaki i dlaczego?


W niedzielę 29.08.2021 roku na zakończenie wakacji zapraszamy w okolice Nowicy. Zbiórka przy
parkingu na Przełęczy Magury Małastowskiej przy drodze wojewódzkiej nr 977. Na ostatnim
spotkaniu będziemy wędrować trasami, które opracowane zostały przez nasze Stowarzyszenie w
ubiegłym roku. Więcej informacji można znaleźć w zakładce Trasy turystyczne Beskidu Niskiego.


Zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie rodziny z dziećmi. Ze względu na kilkugodzinny
charakter spotkania bardzo prosimy o odpowiedni strój i obuwie stosowne do pogody.
O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.

Do zobaczenia na szlaku!

Pierwszy spacer zielony za nami. W sobotę 21 sierpnia byliśmy w Wysowej-Zdroju. Było super. Zdjęcia i przepisy kulinarne zamieścimy w poniedziałek.

Doświadczanie Beskidu w Wysowej-Zdroju 21.08.2021 r.

Pierwsze nasze spotkanie zaczęliśmy przy okazji dwudniowej imprezy „Wysowa pachnąca ziołami”. Turystów i gości nie brakowało. Największym zainteresowaniem tego dnia cieszyły się chlebki na bazie sody szerzej znane w Beskidzie Niskim jako proziaki. Przepis prosty i nieskomplikowany, o czym sami możecie przekonać się oglądając filmik z wysowskich warsztatów:

Doświadczanie Beskidu w Bielance 28.08.2021

Pogoda mimo złowieszczych prognoz obdarzyła nas w tym dniu ciepłymi Pogoda mimo złowieszczych prognoz obdarzyła nas tego dnia niezwykle ciepłymi promieniami słońca, którymi cieszyliśmy się do końca spotkania. Wystartowaliśmy spod cerkwi greckokatolickiej na pobliski szczyt, z którego przy sprzyjającej widoczności podziwiać można panoramę Tatr. Następnie podążyliśmy naszą trasą w kierunku wsi na miejsce docelowe – pole biwakowe Lasów Państwowych, gdzie mogliśmy kontynuować pogawędki o ziołach i posmakować kuchni łemkowskiej. Tego dnia na naszym stole królowały łemkowskie humiłky, spożywane tradycyjnie w Bielance w dzień Matki Boskiej Zielnej.

Doświadczanie Beskidu na Magurze Małastowskiej 29.08.2021

Na zakończenie naszych wakacyjnych wędrówek mimo deszczowej aury na ostatnim spotkaniu z radością dotarliśmy na miejsce docelowe – Park Rekreacji Rodzinnej na Magurze Małastowskiej, gdzie dzieciaki donośnie dokazywały i pokazywały wszystkim, jak bawić się w deszczu. Do odważnych świat należy! Rozgrzewająca łemkowska kieselycia oraz kawa zbożowo-ziołowa i herbata z dużą ilością cytryny zdecydowanie podbiły nasze serca. W tym dniu było nas trochę mniej, ale w niektórych momentach zdecydowanie głośniej. Zobaczcie sami:

To były niezwykle inspirujące spotkania. Dla pogody 2-1, dla zielonych spacerowiczów 3-0, dla specjałów łemkowskich, które przygotowały nasze Panie 100-0. Były wspaniałe, oczywiście Panie. A potrawy bardzo smaczne, w szczególności: proziaki, rydze w różnym wydaniu, humiłky, domowe wypieki, kiełbaski z ogniska, a do tego rozgrzewające kawy ziołowo-zbożowe i herbaty. Jak widać nie tylko procenty mogą dodawać temperatury – ziółka też.

Pierwszy spacer zorganizowaliśmy w Wysowej-Zdroju w trakcie imprezy „Wysowa pachnąca ziołami”. Ludzi mrowie, fajne spotkania oraz rozmowy z turystami z całej Polski i jak zwykle kapitalne jedzenie łemkowskie, które chętnie smakowali nie tylko nasi goście.

Na drugą wędrówkę zaprosiliśmy zielonych spacerowiczów do Bielanki, znanej wsi łemkowskiej. Wyruszyliśmy spod XVIII-wiecznej drewnianej cerkwi pw. Opieki Matki Bożej i przeszliśmy pięknie położonym szlakiem, z którego można podziwiać zarówno Bielankę oraz Beskid Niski, jak i Beskid Sądecki i nawet Tatry. To urokliwe miejsce, bogate jest nie tylko w widoki, ale również w zioła, których nazbieraliśmy całe naręcza, żeby o nich za chwilkę pogadać przy ognisku, a później oczywiście ususzyć. Dzięki uprzejmości Nadleśniczego z Łosia p. Bartłomieja Sołtysa skorzystaliśmy z pola biwakowego znajdującego się przy drodze do Bielanki. Pod wiatą przygotowaliśmy łemkowski poczęstunek, a nieopodal ognisko i kiełbaski. Obok dzieciaki, których była z nami spora grupka, mogły poszaleć na placu zabaw.   

Ostatnia niedziela sierpnia, co widać na zdjęciach, była jakby nieco deszczowa. To spowodowało, że i nas było nieco mniej, ale dobre nastroje dopisywały. Trasa była łatwa, co pozwalało przejść ją przynajmniej w suchych butach. W Parku Rekreacji Rodzinnej na Magurze Małastowskiej mogliśmy skorzystać z gorącej rozgrzewającej kawy i herbaty ziołowej oraz równie gorącej łemkowskiej kieselyci. Dzięki wielkie Pani Wójt Małgorzacie Małuch, która wyraziła zgodę na skorzystanie z tego fajnego obiektu. Jak fajnego to słychać na filmiku. Dzieciaki, mimo deszczu, bawiły się wspaniale i głośno.

To na pewno nie koniec. Z zielonym dziedzictwem Beskidu Niskiego będziemy się spotykać przy wielu okazjach i nie tylko. Teraz zabieramy się za słownik łemkowski, który będziemy pisać w jesienne wieczory. Pewnie również zaskoczymy wszystkich nowymi warsztatami. A w sobotę i niedzielę 11-12 września zapraszamy na Rynek w Gorlicach.

Dodaj komentarz

Comment
Name*
Mail*
Website*