Rodzinny stół wielopokoleniowy

Projekt „Rodzinny stół wielopokoleniowy” realizowany w ramach programu pn. „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej” finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki, 2022 r.

„Jedzenie jest wszystkim, czym jesteśmy. To przedłużenie uczuć patriotycznych, etnicznych, twojej osobistej historii, twojej prowincji, twojego regionu, twojego plemienia, twojej babci. Jest nierozerwalnie związane z tymi od samego początku” stwierdził słynny amerykański pisarz Anthony Bourdain.

Wychodzimy z założenia, iż tradycyjna kuchnia nie jest wyłącznie elementem przeszłości. Może być przyczynkiem do rozwoju osobowości, rozwoju zawodowego a w konsekwencji stworzenia osobistego lub grupowego potencjału gospodarczego. Dlatego też niniejszy projekt w głównej mierze bazować będzie na dziedzictwie kulinarnym Beskidu Niskiego, dzięki któremu chcemy stworzyć przestrzeń dla wykorzystania go jako wartość kulturową i edukacyjną.

Zdajemy sobie sprawę, że w domach nie zawsze jest czas i okoliczności, żeby dziadkowie i ich pociechy stanęli przy wspólnym piecu i uwarzyli razem potrawy na bazie osobistych receptur. Dlatego też nasze zaproszenie do udziału w projekcie kierujemy szczególnie do starszego i młodszego pokolenia. Poprzez proponowane warsztaty kulturowo-kulinarne chcemy przywołać i zachować niematerialne dziedzictwo Beskidu Niskiego. Chcemy, aby uczestnicy podzielili się swoją wiedzą i swoimi świątecznymi wspomnieniami, jak też sięgnęli po przekazy rodzinne w zakresie przygotowywanych potraw bożonarodzeniowych. Chcemy, by wykonane podczas warsztatów potrawy, przynajmniej w części były przygotowane w oparciu o przyniesione przez uczestników receptury. Każde spotkanie zakończy się wspólnym smakowaniem oraz jak niegdyś towarzyszyć będzie śpiew, opowieści, legendy i obrzędy szczególnie te bożonarodzeniowe. Zajęcia będą łączyć działania kulinarne z tradycją i dziedzictwem Beskidu Niskiego.

Wierzymy, że razem poprzez wspólne przyrządzanie jedzenia a następnie wspólne biesiadowanie, uda nam się stworzyć naturalną atmosferę przedświątecznych przygotowań, znaną i pamiętaną z dawnych domów, z pokolenia na pokolenie.

Dlatego też tym bardziej SERDECZNIE ZAPRASZAMY do naszej przestrzeni w klimatycznej kawiarence – Majsterni Karpat w Sękowej na kilkugodzinne warsztaty. Wszystkich chętnych prosimy jednocześnie o poszukanie w pamięci bądź sekretnym kajecie przepisów, którymi chcieliby się Państwo podzielić z nami podczas spotkania. Można je wcześniej przesłać mailowo lub przynieść bezpośrednio ze sobą. Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników, obowiązują wcześniejsze zapisy mailowo bądź telefonicznie pod numerem: 501405171. Zajęcia będą otwarte i bezpłatne.

Osoby ze szczególnymi potrzebami prosimy o wcześniejszy kontakt, aby zapewnić i zrealizować pełną dostępność do projektu.

SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE, na które zapraszamy wszystkich uczestników i chętnych posłuchać o rezultatach projektu odbędzie się w ostatnim tygodniu grudnia, data będzie ustalona wspólnie z uczestnikami.

Terminy warsztatów:

23 listopada 2022 roku, godz. 14-18

Na naszym pierwszym spotkaniu pojawiły się osoby z Polski oraz z Ukrainy. Okazało się, że znana kulturze łemkowskiej potrawa pod nazwą „hałuszky” ma swój odpowiednik na dalekiej Ukrainie o tej samej nazwie, jednak nieco już innym sposobie przygotowania. Nie zabrakło też słodkiego akcentu jakim był placek z buraków oraz kolorowe galaretki. Niezmiernie dziękujemy uczestnikom i zapraszamy na kolejne.

26 listopada 2022 roku, godz. 15-19

Tym razem na spotkanie dotarły w większości mamy z dziećmi. Królowały potrawy z tartych ziemniaków, które w wykonaniu kuchni pogórzańskiej smażone były bez grama tłuszczu, dzięki czemu od razu zyskały swoich wielbicieli. Tradycyjnie podawane jednak z masłem. Dzieciaki cieszyły się chlebkiem bananowym i babeczkami. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne!

1 grudnia 2022 roku, godz. 14-18

Chyba czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia skłonił uczestników do bardziej słodkiego charakteru spotkania. Na początku pierwsi uczestnicy mierzyli się z materią pierniczków, których zapach cudownie roznosił się po każdym kącie Majsterni. Kolejni przypominali sobie tzw. cwibak i andrut. Co kraj to obyczaj i ile pokoleń, tyle wersji. Wszystkich jednak połączyła kuchnia pogórzańska, częstując smażonymi znów bez grama tłuszczu ziemniaczkami podanymi wraz ze słodką śmietaną i masłem. Już nie możemy doczekać się następnych warsztatów.

6 grudnia 2022 roku, godz. 15-19

W Mikołajki przy wspólnym stole usiadło aż 5 pokoleń. Naszymi uczestnikami byli goście z Ukrainy, którzy podzielili się z pozostałymi przepisem na pyszną „szubę” – rodzaj śledziowej sałatki układanej warstwami, która zapewne zagości na naszych stołach na dłużej. Ze słodkości wykonano pyszne bezy. Zapraszamy na przedostatnie już spotkanie.

12 grudnia 2022 roku, godz. 10-14

Takich spotkań życzymy każdemu – uczestników dopisało sporo. Na stole oprócz herbacianych mieszanek ziołowych pojawiły się ziemniaki zapiekane w ziołach i takie tradycyjne puree z sosem grzybowym. Święta czuć już coraz bardziej. Dzieci piekły ciasteczka z posypką, które szybko zniknęły. Czas biegnie nieubłaganie a my zbliżamy się ku prawie ostatniemu w tym roku spotkaniu w ramach naszego cudownego projektu.

22 grudnia 2022 roku, godz. 10-14

Ostanie warsztaty i w końcu pojawiły się pierogi. Kto by pomyślał, że taka potrawa zdawałoby się niezwykle łącząca pokolenia pojawi się dopiero na ostatnim warsztatowym spotkaniu. Uczestnicy wykonali pierogi z suszonymi śliwkami oraz z jabłkami. Takie tradycyjne, wigilijne. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym i życzymy spokojnych oraz zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Widzimy się jeszcze przed Nowym Rokiem na spotkaniu podsumowującym 29 grudnia 2022 roku, nie może Was zabraknąć, do zobaczenia! Czekamy od godz. 15. Serdecznie zapraszamy!

Niezmiernie wszystkim dziękujemy za udział w projekcie „Rodzinny stół wielopokoleniowy” realizowanym w ramach programu pn. „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej” finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki, 2022 r. Mamy nadzieję, że wspólne działania kuchenne oraz rozmowy przy stole na długo zapadną nam w sercu i będziemy wracać do tych chwil przy okazji innych spotkań rodzinnych czy warsztatów.

Dziękujemy Ministrowi Edukacji i Nauki za tak cudowny projekt.

Do następnego razu!


Warning: Illegal string offset 'sidebar' in /home/platne/serwer92834/public_html/civitasnostra_pl/wp-content/themes/greentea/sidebar.php on line 26

Warning: Illegal string offset 'sidebar_position' in /home/platne/serwer92834/public_html/civitasnostra_pl/wp-content/themes/greentea/sidebar.php on line 27