„Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
WSPÓLNIE DLA DZIEDZICTWA
DZIEDZICTWO BESKIDU NISKIEGO WCZORAJ A DZIŚ
Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa” zachęcamy wszystkich chętnych do udziału w naszym zadaniu pn. „Dziedzictwo Beskidu Niskiego wczoraj a dziś”. Projekt dofinansowany jest z budżetu państwa.
Poprzez realizowane zadanie chcemy zaktywizować mieszkańców Beskidu Niskiego oraz turystów w działania mające na celu identyfikację i zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego Beskidu Niskiego. Chętni do udziału w projekcie w formie wolontariuszy poproszeni o wykonanie zdjęć obiektów (budynki, świątynie, kapliczki itp.) oraz w miarę swoich możliwości przeprowadzenie rozmów z rdzennymi mieszkańcami Beskidu Niskiego, dzięki którym mogą uzyskać informacje poszerzające wiedzę na temat dziedzictwa materialnego i niematerialnego Beskidu Niskiego.
W związku z tym w ramach zadania pn. „Dziedzictwo Beskidu Niskiego wczoraj a dziś” łączymy słowo, to które używane było od wieków na tym terenie, z dziedzictwem materialnym i tworzymy publikację – Ilustrowany Słownik Języka, Kultury Łemków, która winna być przyczynkiem do zachowania dziedzictwa Beskidu Niskiego dla przyszłych pokoleń.
Wkrótce zamieścimy szczegóły warsztatów kulturowych, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy!
W drugiej połowie września zapraszamy do Zagrody Maziarskiej w Łosiu na spotkania, podczas których przybliżymy zebranym dziedzictwo materialne i niematerialne Beskidu Niskiego oraz zaprosimy zainteresowanych do współpracy w formie wolontariuszy nad dokumentowaniem oraz popularyzacją architektonicznych pamiątek Beskidu Niskiego.
W ramach naszych spotkań chcemy zaprosić wszystkich chętnych nie tylko do wspólnego odkrywania dziedzictwa Beskidu Niskiego, jego piękna i tajemnic, ale przede wszystkim do wspólnego chronienia go dla przyszłych pokoleń.
Data naszego pierwszego spotkania ma dość symboliczny wymiar. 21 września zgodnie z wielowiekową tradycją mieszkańcy Łosia obchodzą swój kermesz! Co to takiego, jak wyglądał ten zwyczaj kiedyś a jak współcześnie? Trochę powspominamy, poopowiadamy a na koniec pośpiewamy. Każdy pretekst do wspólnego spotkania jest dobry!
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, będzie można też uczestniczyć w formie online (Zoom). Link podamy na stronie w Aktualnościach w dniu wydarzenia. Zapraszamy!
Projekt dofinansowany jest z budżetu państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wspólnie dla dziedzictwa”
UWAGA: nastąpiła zmiana godziny naszego pierwszego warsztatu 21 września. Wszystkich chętnych zapraszamy na 14.00 do Zagrody Maziarskiej w Łosiu.
LINK DO PIERWSZEGO SPOTKANIA:
Topic: CivitasNostra – Wyśpiewać życie
Time: Sep 21, 2021 02:00 PM Warsaw
Join Zoom Meeting
https://us05web.zoom.us/j/88054691231?pwd=QXoyQUVYNFQwTVZKMm5GRlRubGFmZz09
Za nami pierwsze spotkanie przepełnione rozmowami i pieśniami, w które wsłuchiwali się uczestnicy. Warsztaty zakończono postulatem, by ostrożnie podchodzić do zmian tekstów oraz muzyki. Stare pieśni łemkowskie, będące swego rodzaju śpiewanym opowiadaniem, oddawały zarówno słowami, jak i melodią różne emocje, często też kończyły się puentą. Współczesne przeróbki tych utworów poprzez zmianę właśnie tekstów i melodii naruszają tę pierwotną spójność, powodując pewien dysonans a tym samym zanik swego rodzaju komunikacji.
A już w najbliższy weekend ponownie zapraszamy do Zagrody Maziarskiej w Łosiu, gdzie poruszać będziemy tematy związane z łemkowską chyżą oraz architekturą.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, będzie można też uczestniczyć w formie online (Zoom). Zapraszamy!
Projekt dofinansowany jest z budżetu państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wspólnie dla dziedzictwa”
Link do drugiego spotkania:
Topic: Architektura Beskidu Niskiego
Time: Sep 25, 2021 04:00 PM Warsaw
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/84201225338…
Meeting ID: 842 0122 5338
Passcode: 386744
Temat architektury okazał się nie dla wszystkich taki oczywisty i banalny. Co więcej, samo nazewnictwo niby proste i pospolite, a pozostawia więcej znaków zapytania niż odpowiedzi… zwykły gont czy niezwykły gonok, a może jednak gonot… Mam nadzieję, że wkrótce uda się rozwikłać tę tajemnicę.
W związku z tym zapraszamy na ostatnie już spotkanie w Zagrodzie Maziarskiej, podczas którego zgłębimy sekrety łemkowskiej chyży.
Link do trzeciego spotkania:
Topic: Chyża łemkowska – życie, zwyczaje, obyczaje Łemków
Time: Sep 26, 2021 04:00 PM Warsaw
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/83447700017…
Meeting ID: 834 4770 0017
Passcode: 129494
Za nami ostatnie spotkanie z cyklu Dziedzictwo Beskidu Niskiego wczoraj a dziś. Bardzo dziękujemy obecnym za niezwykle interesujące spostrzeżenia i podzielenia się swoim doświadczeniem. Nasze spotkanie było pewnego rodzaju podsumowaniem poprzednich. Spontanicznie rozpoczęły się od aktywnego uczestnictwa w zwiedzaniu i zgłębianiu łemkowskiej chyży od środka, można rzec od serca domu czyli kuchni. Po zajęciach praktycznych powróciliśmy do sali, gdzie z pomocą dzieci zbudowaliśmy prawdziwą łemkowską chyżę.